כמה נקודות מקבלים על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית?

כמעט כל נהג מכיר את התחושה המתסכלת של להיתקע בפקק תנועה בדרך לעבודה או לפגישה חשובה. לעתים קרובות, התפתות לעקוף את הפקק על ידי נסיעה בנתיב התחבורה הציבורית היא כמעט בלתי נשלטת. אבל האם ידעתם שמעבר להיותה מטרד, פעולה זו היא גם בלתי חוקית ועלולה להוביל לקנסות כבדים וצבירת נקודות על רישיון הנהיגה שלכם? במאמר זה נסקור את כל מה שחשוב לדעת על נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית, כולל מתי היא מותרת, מה הן הסנקציות בגינה והאם יש טכנולוגיות מתקדמות שיכולות לסייע במניעתה.
כמה נקודות מקבלים על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית?

נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית – מה חשוב לדעת?

נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) הם נתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית, המיועדים לייעל ולשפר את זרימת התנועה בכבישים. עם זאת, נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית ללא היתר מהווה עבירת תנועה שעלולה לגרור קנסות כבדים וצבירת נקודות על רישיון הנהיגה.

במאמר זה נסקור את הנושא לעומק, כולל הסברים על חומרת העבירה, המקרים בהם מותר לנסוע בנת"צ, והשלכות אפשריות של נסיעה בנת"צ ללא היתר.

מהי חומרת העבירה של נסיעה בנת"צ ללא היתר?

חומרת העבירה של נסיעה בנת"צ ללא היתר תלויה במספר גורמים, ובראשם מספר הנוסעים ברכב ושעות הנסיעה. להלן פירוט המקרים העיקריים:

 • נסיעה בנת"צ ללא נוסעים נוספים: זוהי העבירה החמורה ביותר, העלולה להוביל לקנס של 750 ש"ח וצבירת 6 נקודות על רישיון הנהיגה.

 • נסיעה בנת"צ עם נוסע אחד נוסף: זוהי עבירה פחות חמורה, שעשויה לגרור קנס של 500 ש"ח וצבירת 4 נקודות על רישיון הנהיגה.

 • נסיעה בנת"צ בשעות מותרות: במקרים מסוימים, כמו שעות השפל או סופי שבוע, מותר לנסוע בנת"צ ללא היתר מיוחד. עם זאת, נסיעה בנת"צ בשעות אלו ללא היתר עדיין עלולה להוביל לקנס של 250 ש"ח, אך ללא צבירת נקודות.

חשוב לציין כי מדובר בקנסות מינימליים, וייתכן שהרשות המקומית או המשטרה יטילו קנסות גבוהים יותר במקרים חמורים במיוחד.

מתי מותר לנסוע בנתיב תחבורה ציבורית?

למרות האיסור הכללי על נסיעה בנת"צ ללא היתר, ישנם מקרים בהם הדבר מותר. הנה כמה דוגמאות:

 • רכבי חירום: אמבולנסים, מכבי אש ומשטרת ישראל רשאים לנסוע בנת"צ בכל עת לצורך מילוי תפקידם.

 • אוטובוסים: כל סוגי האוטובוסים, כולל אוטובוסים פרטיים, מורשים לנסוע בנת"צ.

 • מוניות: מוניות רשאיות להשתמש בנת"צ בשעות מסוימות, בדרך כלל בשעות העומס.

 • רכבים ירוקים: בעלי רכבים חשמליים והיברידיים עשויים לקבל הנחות בקנסות על נסיעה בנת"צ, ולעתים אף פטורים מהם לחלוטין, כתמריץ לשימוש בתחבורה ידידותית לסביבה.

 • רכבים עם נוסעים רבים: בירושלים, רכבים עם 3 נוסעים ומעלה (כולל הנהג) רשאים לנסוע בנתיבי "נת"צ פלוס" בשעות העומס, על מנת לעודד נסיעות שיתופיות ולהפחית את העומס בכבישים.

מה הם הסיכונים והעונשים הכרוכים בנסיעה אסורה בנת"צ?

נהגים הנתפסים נוסעים בנת"צ ללא היתר צפויים לעונשים משמעותיים, הכוללים:

 • קנסות כספיים: כפי שפורט קודם לכן, הקנסות על נסיעה אסורה בנת"צ נעים בין 250 ל-750 ש"ח, בהתאם לנסיבות.

 • נקודות על רישיון הנהיגה: נסיעה בנת"צ ללא נוסעים עלולה להוביל לצבירת 6 נקודות, ועם נוסע אחד – 4 נקודות. צבירת נקודות רבות עלולה להוביל לפסילת רישיון הנהיגה.

 • עיכובים ואי-נוחות: נהגים שנתפסים נוסעים בנת"צ ללא היתר עלולים להתעכב זמן רב לצורך הסדרת הקנס, דבר העלול לשבש את סדר יומם ולהוביל לאיחורים ולחץ מיותר.

איך ניתן להימנע מנסיעה אסורה בנתיב תחבורה ציבורית?

על מנת להימנע מהסיכונים הכרוכים בנסיעה אסורה בנת"צ, מומלץ לנקוט בצעדים הבאים:

 • הכרת החוק: יש להכיר את החוקים והתקנות הנוגעים לנסיעה בנת"צ, כולל השעות והתנאים בהם הדבר מותר.

 • תכנון מראש: תכננו את מסלול הנסיעה שלכם מראש, וודאו שאתם מכירים את מיקומם של נתיבי התחבורה הציבורית ושעות הפעילות שלהם.

 • שימוש בניווט: השתמשו באפליקציות ניווט עדכניות, שלעתים קרובות מציינות את נתיבי התחבורה הציבורית ומתריעות על כניסה אסורה אליהם.

 • נסיעה שיתופית: שקלו לבצע נסיעות שיתופיות עם עמיתים לעבודה או שכנים, על מנת לחסוך בעלויות הדלק ולהיות זכאים לגישה לנתיבי "נת"צ פלוס" בשעות העומס, במקומות בהם הדבר רלוונטי.

השפעת נסיעה אסורה בנת"צ על זרימת התנועה והסביבה

מעבר לסיכונים האישיים הכרוכים בנסיעה אסורה בנתיב תחבורה ציבורית, התנהגות זו עלולה להשפיע לרעה גם על זרימת התנועה הכללית ועל הסביבה. כאשר רכבים פרטיים חודרים לנת"צים שלא כחוק, הם מאטים את התקדמותם של אוטובוסים ומוניות, ובכך פוגעים ביעילות של מערכת התחבורה הציבורית כולה.

תופעה זו עלולה להוביל לעיכובים ממושכים בזמני הנסיעה של התחבורה הציבורית, דבר המתסכל את הנוסעים ומרתיע אנשים מלהשתמש בה. כתוצאה מכך, יותר ויותר אנשים עלולים לבחור להשתמש ברכבים פרטיים, מה שמגביר את העומס בכבישים ותורם לזיהום האוויר ולפליטת גזי חממה.

טכנולוגיות מתקדמות לאכיפת חוקי נסיעה בנת"צ

על מנת להתמודד עם האתגר של נסיעות אסורות בנתיבי תחבורה ציבורית, רשויות רבות ברחבי העולם מיישמות טכנולוגיות מתקדמות לצורך אכיפת החוק. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא שימוש במצלמות חכמות, המסוגלות לזהות באופן אוטומטי רכבים הנעים בנת"צ ללא אישור, ולהנפיק להם דו"חות בהתאם.

טכנולוגיה נוספת שצוברת תאוצה היא שימוש בחיישנים מובנים בכביש, המסוגלים לזהות את מספר הנוסעים בכל רכב. מערכות אלו יכולות לסייע באכיפת חוקי גישה לנתיבי "נת"צ פלוס", ולוודא שרק רכבים העומדים במספר המינימלי של נוסעים מורשים לנסוע בהם. בעתיד הקרוב, סביר להניח שטכנולוגיות מתקדמות אלו ואחרות ימשיכו להתפתח ולהשתכלל, ויהפכו לכלי חשוב בקידום נסיעה חוקית ובטוחה בנתיבי התחבורה הציבורית.

חינוך והסברה לציבור בנושא נסיעה נכונה בנת"צ

בנוסף לאמצעי אכיפה וטכנולוגיה, חינוך והסברה לציבור מהווים נדבך חשוב בקידום הנסיעה הנכונה והחוקית בנתיבי תחבורה ציבורית. רשויות התחבורה, בשיתוף גופי תקשורת וארגוני החברה האזרחית, יכולים לקדם מסעות הסברה שמטרתם להגביר את המודעות לחשיבות של שמירה על נת"צים פנויים לתחבורה ציבורית.

מסעות כאלה יכולים לכלול פרסומות בטלוויזיה, ברדיו ובמדיה הדיגיטלית, כמו גם הפצת עלונים ומדריכים לנהגים. בנוסף, שילוב של חינוך להתנהגות נכונה בדרכים כבר בשלבים מוקדמים של לימודי הנהיגה יכול לסייע בהטמעת הרגלי נהיגה נכונים ובהגברת המודעות לחשיבות של ציות לחוקי התנועה, כולל כללי הנסיעה בנת"צים. בטווח הארוך, שילוב של אכיפה, טכנולוגיה וחינוך עשוי להוביל לשינוי תרבותי משמעותי, ולהפחתה ניכרת במספר הנהגים הנוסעים בנת"צים ללא היתר.

סיכום

נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית ללא היתר היא עבירת תנועה חמורה, העלולה להוביל לקנסות כבדים, צבירת נקודות ואי-נוחות רבה. על מנת להימנע מסיכונים אלו, חשוב להכיר את החוקים הרלוונטיים, לתכנן את מסלולי הנסיעה מראש, להשתמש בכלי ניווט מתאימים, ולשקול נסיעות שיתופיות כאשר הדבר מתאפשר.

זכרו, נהיגה בטוחה וחוקית מגינה לא רק עליכם, אלא גם על שאר המשתמשים בדרך. בנוסף, היא תורמת לזרימה תקינה של התחבורה הציבורית ולחוויית נסיעה טובה יותר לכולם.