מהן עלויות תביעה בגין נזקי גוף?

פציעה קשה כתוצאה מתאונה או רשלנות רפואית יכולה בן רגע להפוך את חייו של אדם ומשפחתו על פיהם. מעבר לכאב הפיזי והנפשי, נפגעים רבים נאלצים להתמודד עם הוצאות עצומות - החל מטיפולים רפואיים ממושכים, דרך אובדן כושר ההשתכרות וכלה בעלויות ניהול ההליך המשפטי לקבלת הפיצויים המגיעים להם. במאמר זה נסקור את הגורמים המרכזיים המשפיעים על עלויות התביעה, נציע דרכים לצמצם הוצאות אלו ונדון בצעדים שעל החברה והמדינה לנקוט כדי להבטיח שנפגעים לא יישארו לבד במערכה המורכבת על זכויותיהם.
מהן עלויות תביעה בגין נזקי גוף?

עלויות תביעה בגין נזקי גוף – מה חשוב לדעת?

תאונות ופציעות עלולות לגרום לנזקים פיזיים, רגשיים וכלכליים משמעותיים. במקרים רבים, נפגעים זכאים להגיש תביעה לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם.

עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי תביעות משפטיות כרוכות בעלויות לא מבוטלות, ולכן יש להעריך בקפידה את כדאיותן לפני תחילת ההליך המשפטי.

גורמים המשפיעים על עלות התביעה

העלות של תביעה בגין נזקי גוף יכולה להשתנות משמעותית בהתאם למספר גורמים מרכזיים:

 • חומרת הפציעה: ככל שהפציעה חמורה יותר, כך צפוי כי עלות התביעה תהיה גבוהה יותר. פציעות קשות לרוב מצריכות טיפולים רפואיים יקרים, תהליכי שיקום ממושכים ועלולות לגרום לאובדן כושר עבודה ניכר.
 • סוג הנזק: האם מדובר בנזק פיזי ישיר (כגון שברים או צלקות) או בנזק נפשי (כמו חרדה או דיכאון). לרוב, הטיפול בנזקים פיזיים כרוך בעלויות גבוהות יותר.
 • עוצמת הראיות: ככל שיש בידי התובע ראיות רבות ומשכנעות יותר לביסוס תביעתו, כך יגדלו סיכויי הצלחת התביעה. יחד עם זאת, תהליך איסוף הראיות (הכולל למשל עדויות מומחים וחקירות) עשוי להיות יקר.
 • מורכבות התיק: ככל שהתביעה מורכבת יותר (למשל אם היא מערבת מספר נתבעים או סוגיות משפטיות סבוכות), כך ניהולה יהיה מורכב ויקר יותר.
 • משך ההתדיינות: ככל שההליך המשפטי מתמשך, העלויות (בפרט שכר טרחת עורכי הדין) ילכו ויצטברו.

מרכיבי העלות העיקריים

העלויות העיקריות הכרוכות בתביעת נזקי גוף כוללות:

 • שכר טרחה: עורכי דין לרוב גובים אחוז מסוים מסכום הפיצויים שיתקבל בסופו של דבר, או לחילופין תעריף שעתי. מומלץ לבחור עורך דין מנוסה בתחום הרלוונטי ולהקפיד על הסכם שכר טרחה מפורט וברור.
 • אגרות בית משפט: המערכת המשפטית גובה אגרות עבור ניהול התיקים, כאשר גובה האגרה תלוי בסוג התביעה ובשלב ההליך.
 • חוות דעת מומחים: לעתים נדרשת חוות דעתם של מומחים שונים (רופאים, פסיכולוגים, כלכלנים וכד') כדי לתמוך בתביעת הנפגע. לשירותי מומחים עלות לא מבוטלת.
 • הוצאות חקירה: תהליך איסוף הראיות לתביעה (למשל באמצעות חוקרים פרטיים) כרוך אף הוא בהוצאות.

כיצד ניתן להפחית עלויות?

קיימות מספר דרכים שיכולות לסייע בצמצום העלויות הכרוכות בתביעת נזקי גוף:

 • הגשת התביעה בהקדם האפשרי לאחר התאונה, דבר שיקטין את כמות הראיות שיהיה צורך לאסוף ואת משך ההתדיינות הכולל.
 • מיצוי הליכים של פשרה ויישוב סכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט (למשל בדרך של גישור). הימנעות מהתדיינות משפטית מלאה חוסכת עלויות רבות.
 • בחירת עורך דין מיומן ובעל ניסיון בתחום הספציפי של התביעה. עורך דין טוב ידע לנהל את ההליך ביעילות ולייצג את האינטרסים של הלקוח בצורה אפקטיבית יותר.
 • איתור מקורות מימון חיצוניים לכיסוי ההוצאות השוטפות של ההליך המשפטי, כך שהתובע לא ייאלץ לממן את ההוצאות מכיסו.

חשיבות הערכה מקדימה של עלויות וסיכויי התביעה

בשל העלויות הפוטנציאליות הגבוהות הכרוכות בתביעה בגין נזקי גוף, חשוב מאוד לערוך בחינה מעמיקה לפני הגשת התביעה, הכוללת בין היתר:

 • הערכה של עוצמת הראיות העומדות לרשות התובע והקושי הצפוי בהוכחת יסודות התביעה.
 • הערכה של הסכום שניתן באופן ריאלי לצפות לו כפיצוי, אל מול העלויות הצפויות של ההליך כולו.
 • בחינת האפשרות להגיע לפשרה ויישוב מוקדם מול הנתבע, תוך חיסכון בעלויות התדיינות.

בסופו של דבר, ההחלטה האם להגיש תביעה ולהתחיל בהליך משפטי ארוך ומייגע צריכה להתקבל לאחר ניתוח יסודי של כלל ההיבטים והשיקולים הרלוונטיים.

השפעת הפציעה על חיי הנפגע ומשפחתו

מעבר לעלויות הכספיות הישירות, פציעה קשה עקב תאונה או רשלנות עלולה להשפיע באופן דרמטי על חייו של הנפגע ובני משפחתו. נזקי גוף חמורים, כמו פגיעות מוחיות, שיתוק או צורך בקטיעת גפיים, מחייבים התמודדות ארוכת טווח עם קשיים פיזיים, רגשיים ותפקודיים.

הנפגע עשוי להזדקק לסיוע צמוד בפעולות יומיומיות בסיסיות, כגון ניידות, אכילה או שמירה על היגיינה אישית. בני המשפחה לא פעם נדרשים להפוך למטפלים העיקריים, תוך ויתור על קריירה, פנאי וחיי חברה. התמודדות עם מצב בריאותי ירוד של יקיר משפחה, לצד הצורך לשאת בנטל כלכלי כבד, עלולה ליצור תחושות קשות של דחק, אובדן וכעס.

במקרים של פציעה המובילה לנכות תמידית, האתגרים אף מועצמים. הנפגע עלול לאבד את כושר השתכרותו ולהיות תלוי בקצבאות נמוכות. שיקום רפואי, רכישת ציוד מסייע ושינויים בסביבת המגורים הם רק חלק מההוצאות הנוספות שמשפחות רבות מתקשות לעמוד בהן. חשוב שבתי המשפט והמחוקק יביאו בחשבון את מכלול ההשלכות על חיי הנפגע בבואם לפסוק פיצויים הולמים.

דגשים לבחירת עורך דין מתאים לתביעת נזקי גוף

כפי שהוזכר, לבחירת עורך דין בעל מומחיות וניסיון בניהול תביעות נזיקין יש חשיבות מכרעת להצלחת ההליך המשפטי ולצמצום העלויות. בהקשר זה, מומלץ לתת את הדעת למספר פרמטרים מרכזיים:

 • התמחות: עדיף לבחור עורך דין המתמחה ספציפית בתחום נזקי גוף, ולא עורך דין העוסק במגוון רחב של נושאים משפטיים. התמחות כזו מבטיחה הכרות עמוקה עם הדינים הרלוונטיים, ניסיון רב בניהול תיקים דומים ויכולת לצפות התפתחויות צפויות במהלך התביעה.
 • מוניטין: כדאי לברר על המוניטין והמשוב של עורכי דין פוטנציאליים (למשל בפורומים מקוונים או בשיחות עם ממליצים). עורך דין שצבר לאורך השנים שם של מקצוען אמין, אתי ובעל אחוזי הצלחה גבוהים בתביעות דומות הוא בחירה מועדפת.
 • הערכת סיכויים: מעבר לשכר הטרחה, חשוב שעורך הדין המטפל יערוך הערכה ראשונית מפוכחת של סיכויי הצלחת התביעה, בהתבסס על חומרת הפציעה, חוזק הראיות וכו'. יש להימנע מעורכי דין הנוטים לייפות את המצב ולהבטיח הישגים מופרזים.

בהינתן המורכבות והעלויות הגבוהות הכרוכות בניהול תביעת נזקי גוף, בחירת עורך דין מתאים היא השקעה קריטית שיכולה לחסוך כסף רב בטווח הארוך.

שיפור מערכת הפיצויים לנפגעי תאונות ורשלנות רפואית

לצד המאמצים שיכולים נפגעים ומשפחותיהם לעשות כדי לצמצם את העלויות הכרוכות במיצוי זכויותיהם, מוטלת על המדינה והרשויות חובה לפעול לשיפור מערך הפיצויים והתמיכה בניזוקים.

ראשית, נדרשת בחינה מחודשת של אגרות בתי המשפט שנפגעים נדרשים לשלם, מתוך הכרה בכך שעלויות גבוהות מדי עלולות להרתיע אנשים מלתבוע את המגיע להם ולמנוע מהם גישה שווה למערכת המשפט.

בנוסף, הקמת קרנות סיוע ממשלתיות ומתן הלוואות בתנאים נוחים יכולים לסייע לנפגעים שידם אינה משגת לממן את ההליך המשפטי המתמשך. בד בבד, הגברת הפיקוח והאכיפה של הסדרי ביטוח (בייחוד בתחומים כמו ביטוח רכב חובה וביטוח אחריות מקצועית של רופאים) יבטיחו שבמקרה של תאונה או רשלנות, יהיו בנמצא כספים לפיצוי הנפגעים.

מעל לכל, יש להעמיק בחברה את המודעות לחשיבותו של ביטוח מתאים מפני נזקי גוף ונכות, ולזכותו של כל אדם לפנות לערכאות למיצוי זכויותיו במקרה הצורך. שינויי חקיקה והסברה ציבורית נכונה יכולים לקדם מטרות חשובות אלה.

מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום נזקי גוף כדי לקבל הערכה ראשונית של סיכויי התביעה והעלויות הצפויות בה. בעזרת הכוונה מקצועית נכונה, ניתן לקבל החלטה מושכלת שתשרת בצורה המיטבית את האינטרסים של הנפגע.